Please enable JavaScript.
Coggle requires JavaScript to display documents.
Scenariusz zajęć wprowadzających twórczość plastyczną
w komputerowym…
Scenariusz zajęć wprowadzających twórczość plastyczną
w komputerowym programie Paint
-
-
-
Cel ogólny:
- Zapoznanie dzieci ze sposobem prawidłowego korzystania z programu Paint.
Cele szczegółowe:
- Ustalenie zasad pracy na komputerze.
- Kształtowanie u dzieci sprawności manualnej, spostrzegawczości, wyobraźni i inwencji twórczej.
- Rozwijanie umiejętności projektowania i komponowania płaszczyzny obrazu.
- Uświadamianie pozytywnych i negatywnych stron pracy z komputerem.
- Nabywanie umiejętności odpowiedzialnego, cierpliwego i zgodnego z zasadami użytkowania sposobu korzystania z komputera.
Metody pracy:
- Czynna: praca na komputerze,
- Słowna: objaśnienia nauczyciela, rozmowa z dziećmi,
- Oglądowa: obserwacja, pokaz.
Przebieg zajęć:
I WSTĘP:
- Nauczyciel zaprasza dzieci do tablicy z ilustracją powiększonej strony programu Paint. Objaśnia, że zamiast gier edukacyjnych poznają inny, ciekawy sposób pracy z komputerem.
- Nauczyciel wspólnie z dziećmi śpiewa piosenkę pt. „Co nas łączy”.
- Nauczyciel powołując się na treść ostatniej zwrotki pyta dzieci, jakie to „zwierzę siedzi w komputerze?”
- Nauczyciel wyjaśnia, że komputerowa myszka może pomóc dzieciom nie tylko zapisać coś na ekranie monitora, ale również umożliwić rysowanie.
- Nauczyciel prezentuje dzieciom ciekawe prace wykonane w programie Paint.
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:
- Wprowadzenie i wyjaśnienie popularnych przyborów umożliwiających w programie Paint wykonywanie odpowiednich czynności za pomocą zagadek:
Z wierzchu ma drewniany płaszczyk w środku grafitowy pręcik i rysuje, pisze, bazgrze po papierze wciąż się kręci (ołówek)
Malarz nim pracuje, ja też nim obrazek zaraz namaluję (pędzel)
Na wędrówkę po kartce się wybiera to co źle narysowałem, sobą mi wyciera (gumka do mazania)
- Następnie wszystkie dzieci obserwują prezentację wykonania przez nauczyciela prostego rysunku na komputerze.
III ZAKOŃCZENIE:
- Nauczyciel dziękuje przedszkolakom za udział w zajęciach i wręcza im dyplomy.
- Nauczyciel przeprowadza krótką rozmowę z dziećmi dotyczącą pracy z komputerem.
- Każde dziecko wykonuje swój rysunek w programie Paint
Środki dydaktyczne:
-
- Ilustracje przedstawiające oznaczenia przyborów w programie Paint
-