Please enable JavaScript.
Coggle requires JavaScript to display documents.
De lesvoorbereiding - Coggle Diagram
De lesvoorbereiding
Lesvoorbereidingsformulier
INVULLEN
ADMINISTRATIEVE
en
STARTGEGEVENS
op voorblad
Begin- en einduur
Leergebieden en ontwikkelvelden
Lesonderwerp
Bedenkingen door mentor
BEGINSITUATIE
op het voorblad
Voorkennis
Leerlingspecifieke gegevens
Organisatie
SITUERING
in het
LEERPLAN EN LEERGEBIEDOVERSCHRIJDENDE EINDTERMEN
Bibliografische referentie
Leerdoelen
KERNDOELEN
op het voorblad
Globale omschrijving van wenselijke realiseerbare gedrags- of persoonsgebonden eigenschapsveranderingen
PIJLERS KRACHTIGE LEEROMGEVING
BRONNEN
BIJLAGEN
BORDSCHEMA
ONDERWIJSLEERSITUATIE
Wat
Waarmee
Hoe
Concrete doelen
de leerlingen kunnen + … concreet observeerbaar leerlingengedrag + leerinhoud
Werkvormen
Onderwijsleergesprek
Rollenspel
Kringgesprek
Hoekenwerk
Demonstratie
Doceren
Vertelling
Discussie
Contractwerk
Leerspel
Materiaal
Groeperingsvormen
Klassikaal
Individueel
Groepswerk
Samenwerken
Partnerwerk
Leernhoud
aanduiding en een precieze omschrijving van de vereiste
kennisgegevens met betrekking tot de vooropgestelde doelen.
Alle droge leerstof
Onderwijsleeractiviteit
Filmscenario van de les uitwerken
Vraag-antwoord scenario
Timing
Uitgedrukt in minuten
FASERING
Omschrijft met één zin
inleiding, kern, slot
Aanknoping, midden, slot
Herhaling, instructie, verwerving en verwerking
Proces
Middel geen doel
Mentale voorbereiding/denktank
Later mentale arbeid weergegeven in leslpan
Belangrijke fasen/stappen
Niet noodzakelijk lineair of rechlijning opvolgen
8 stappen van het lesvoorbreidingsproces
Lesopgave
ONTVANGEN
en analyserend
ONDERZOEKEN
Vraag naar aandachtspunten
Beginsituatie
Bruikbaar materiaal
Aanwezige onderwijsleermiddelen
Langere stage?
Vraag om inhoudsgeheel zonder planning
Zelf lessen plannen
Analysen
en
interpretatie
Beeld vormen van bedoeling
Zicht krijgen op voorbereidingstaak
Lesopgave
VERKENNEN
(oriënteren, informeren over wat?)
Beginsituatie
Doelen
Beschikbare materialen
Inhouden
Kritische waakzaamheid nodig
Informatie voldoende kwalitatief en kwantitatief geschikt voor lesrealisatie
Wat weet ik al?
Wat moet ik nog opzoeken?
Materiële informatiebronnen
Handleiding en/of leerlingenboek
Klakkeloos overnemen = weinig kritisch en gevaarlijk
Geen rekening met:
Specifieke lescontext
Beginsituatie
Eigen bekwaamheden
Moeten geanalyseerd woden
Leerplan betreffend leergebied inzien zorgt voor verhelderende blink
Wat leerlingen voorafgaandelijk hebben moeten leren
Richtlijnen ivm kerninhoud
Gradatie moeilijkheidsgraad
Chronologische behandeling
Geeft interessante suggesties voor mogelijke verwerkingswijzen
Steeds afwegen of leerplan voldoende actueel en optimaal afgestemd op niveau en interesses leerlingen
Eindtermen
Minimumdoelen omschrijven voor elk leergebied Wat nagestreefs moet worden op vlak van kennis, inzicht, vaardigheden en attitudes
Menselijke informatiebronnen = informanten
Mentor
Medestudenten
LTB
Inhoudelijke informatie
HERTALEN WAT?
Beginsituatie
Voorkennis
Weet iemand meer? Zo ja, wat?
Moet voortaak gegeven worden?
om gewenste beginsituatie tot stand te brengen
Reeds kennen en kunnen
Inhouden
Niet te moeilijk/gemakkelijk?
Gesitueerd in leerplan/eindtermen?
Toelaten vooropgestelde doelen behalen?
Tijd
Verzamelde informatie omgezet in
leerinhouden
= concreet en doelvalied vertaald naar leerlingen
Interesse
Bepaalde interesse ter sprake brengen?
Extra maatregelen voorzien?
Algemene
lesverloopPLANNEN
= concrete verloop van les plannen
Inhoudelijke ordening (
WAT
)
= wat komt eerst, wat komt laatst
Logisch
Sluiten delen logisch op elkaar aan
Principe gradatie moeilijkheidsgraad
Vanuit geheel naar delen toe of omgekeerd?
Essentiële delen wat zijn de samenhangen tussen inhouden
Rode draad leerinhoud
Verschillende invalshoeken?
Psychologisch (leerpsychologische factoren)
ZIFT-methode
= Formuleren en bekomen inzicht naar verder oefenen of Toepassen
T
oepassen
F
ormuleren
Z
ien en
I
nzien
Vertrekken: oplossing ervaringsgerichte probleemsituatie (zien en inzien)
CSA-methode
Voor- naar mee- tot nadoen
Schrift
Weg van grove naar fijne motoriek
Ruwe schets bordplan
Methodisch (
HOE
)
Moeten bijdragen tot optimaal bereiken kerndoel via leerdoelen
Leuke onderwijsleeractiviteiten/werkvormen
Kiezen ifv vooropgestelde doelen
Leerlingen moeten iets
te doen
hebben
Functionele doemomenten
Wat moeten de leerlingen doen?
Afgestemd op denk- en handelingsniveau leerlingen
Aangepast aan beginsituatie
Voldoende afwisseling
Didactisch beginsel: elke leerling heeft specifieke, zelfs unieke aanpak nodig om zich te vormen.
Afwisselendegroeperingwijzen
Voorkeur en capaciteit
Meest geschikte kiezen
Voldoende variatie
Aantrekkelijke onderwijsleermiddelen
Welke middelen ter beschikking
Belangrijk gebruik voldoende, gevarieerde en verantwoord materiaal
Timing
Te kort? Te veel?
Welke minder uitvoerig of weggelaten
Waar tijd op bezuinigen door andere activiteit
Evaluatie
Controleren of leerlingen geleerd hebben wat je hen wou leren
Toets
Spel
Invulblad
Bordtekst
Moet kunnen van iedere leerling individueel
Wat wanneer niet bereikt
Didactische principes en vakdidactische aandachtspunten
Lesverloop
Eerste scenario van les
Staakwoorden
Lesplan of lesverloop
UITWERKEN
Formulering leerdoelen
Uitwerken componenten onderwijsleersituatie
Aandacht voor spellingfouten en inhoudelijke structuur
De lesrealisatie
VOORBREIDEN
Inprenting en beheersing inhouden
Inoefening al spelend
Organisatorische maatregelen
Klassenschikking
Opstelling middelen
Staakwoorden op een fiche
Afspraken met medestudenten
Tijdige aanwezigheid
les
REALISEREN
Rekening houden met niveau en specifieke aard van leerlingen inspelend op
onvoorziene omstandigheden
Tips:
Vermijd verkleinwoorden
Niet rondlopen met dreigende vinger
Probeer hele klas in de gaten te houden
Non-verbaal gedrag
Verbaal gedrag
Voldoende vlug ingrijpen bij ordeverstoring
Controleer of dat wat je vraag ook wordt uitgevoerd
Onder- of overschat leerlingen hun gedrag niet
Voldoende gevarieerde activiteiten
Over gegeven les
REFLECTEREN
Kritisch product- en procesevaluatie
Waar liep het goed?
Wat moet ik anders aanpakken?
Welke voornemens maak ik naar volgende lessen toe?
Werkpunt(en) destilleren en noteren op volgende lesvoorbereiding van dezelfde les
Open nabespreking met mentor, lector, medestudent, ...
Het formulier
Noodzakelijk
Als antwoord op kernvragen
Hoe bepaal je beginsituatie
Welke (be)doel (ingen) heb je met deze les?
Welke leerprocessen doorlopen de leerlignen?
Hoe wordt alles in tijd gepland? (timing)
Door welke inhouden wordt het leerproces gedragen en hoe kun je die best ordenen?
Welke onderwijsactiviteiten wil je opzetten?
Welke leeractiviteiten moeten de leerlingen uitvoeren?
Welke werkmateriaal selecteer je?
Hoe deel je de klas optimaal in en welke groeperingwijze hanteer je daarbij?
Door welke didactische principes of beginselen wil je je laten leiden? Welke vakdidactische aandachtspunten gelden?
Hoe zal je tenslotte het resultaat van je didactisch handelen toetsen?
Tips:
Wees nauwkeurig en volledig
Vul alle rubrieken in
Vaktaal
Visuele structuur
Titels in vet
Blokletters voor voornaamste elementen
Geen rood gebruiken
Werk gedetailleerd plan uit